Konečně jste koupili vysněný byt, plánujete, jak jej zařídíte a hledáte inspiraci? Nebo už jste několik let spokojeně zabydleni, ale vaše stěny už volají po barevné modernizaci? A nebo nechcete znovu malovat, ale byt osvěžit barvami na doplňcích? Vhodně zvolené barvy do bytu umí udělat s interiérem divy. Podívejte se, jaké barvy do bytu volit v jednotlivých místnostech a co je vlastně dneska in.

Nepodceňte vliv barev na psychiku

Barvy mají samozřejmě na psychiku lidí vliv. Některé nás ovlivňují pozitivně, jiné mohou vyvolat ale také deprese, úzkosti nebo neklid. Proto je při plánování nové výmalby důležité na tyto pocity myslet.

Ovšem každá barva může na různé lidi působit odlišně. Někdo se bude cítit dobře ve fialové ložnici, jiný by v takto vymalované místnosti neusnul. Základní typologii barev je ale vhodné znát.

Co barvy umí?

žlutá barva povzbuzuje a navozuje energii, působí vesele a zvětšuje prostor

– oranžová působí stejně, navíc podněcuje chuť k jídlu

modrá uklidňuje, hodí se do ložnice, ale i do pracoven

– zelená – zde záleží na odstínu, uklidňuje, ale také dokáže povzbudit

– červená přitahuje pozornost, je vzrušující a energická, může být agresivní, nehodí se pro celou místnost, není vhodná pro dětské pokoje

– bílá barva je čistá, uklidňuje a pokoj díky ní působí vzdušně a elegantně

Barvy do bytu: inspirace pro obývací pokoj

Pro obývací pokoj jsou vhodné zejména odstíny oranžové a žluté, samozřejmě bílá, hnědá a její odstíny. Při výmalbě samozřejmě záleží také na tom, v jakém stylu si byt vybavujete. Kdo má rád modernu, lesklý nábytek a kožené sedací soupravy dá jistě přednost jiným barvám, než člověk, který si byt zařizuje v rustikálním stylu.

Obývací pokoj bývá často největší místností v bytě. I proto se tu nemusíte držet tolik při zemi, a můžete experimentovat i s intenzitou barev. Fantazii se meze nekladou, stačí, když se budete držet následujícího pravidla – čím menší místnost, tím světlejší odstíny, aby se prostor zbytečně nezmenšoval.

Jak barvy kombinovat?

Abyste se doma cítili dobře, je důležité barvy nejen vhodně vybrat, ale také vhodně zkombinovat. A i tady platí že méně je někdy více. Víte, jaká pravidla dodržovat, aby se z bytu nestal křiklavý cirkus?

Vyberte si dominantní barvu, která bude základem. Nepoužívejte více než 3 barvy v jedné místnosti. Strop volte ve světlých barvách. Rozhodně se vyhýbejte výrazným barevným přechodům. K červené nebo fialové se výrobně hodí smetanová nebo krémová – místnost pak působí velice elegantně. Zelená se velice dobře kombinuje s odstíny hnědé. Naopak taková kombinace žluté a černé je opravdu nepříjemná a nevhodná.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *