V paneláku je to běžný problém. Někteří sousedé prostě odmítají vzít v úvahu to, že v domě nebydlí sami a znepříjemňují ostatním běžné žití. Někdy to pravda není úplně jejich vinou, například malé děti těžko přesvědčíte k tomu, aby neběhaly, nevýskaly a nedupaly. Ale dospělí? Také máte zkušenosti s neohleduplnými sousedy? Víte, jak s nimi bojovat a docílit toho, abyste doma měli klid?

Projevy hlučnosti

Už jste jistě někdy zažili, že vás z hlubokého spánku, po noční směně, vytrhne nehorázný jekot některého ze sousedů, jež se právě hlasitě hádá se svým partnerem. Nebo se v časných ranních hodinách ozve zvuk vrtačky či jiného nástroje. Vzteky raději zaboříte hlavu pod polštář nebo si nacpete do uší špunty, jen abyste tento kravál nemuseli poslouchat. Mnohdy však ani toto nepomůže, a tak raději spaní odsunete na později.

Nejde však pouze o rány kladivem, zvuk vrtaček, naklepávání masa k obědu, rámusení dětí, ale i například o cvičení na různé hudební nástroje. To vše dokáže vyrušit váš zasloužený odpočinek. Kdo žil vedle rodiny, v níž děti navštěvovaly prvním rokem hodiny houslí, jistě potvrdí, že než chytly ten pravý grif, moc příjemné poslouchání to nebylo.

Jak to řešit?

My všichni žijící v paneláku si musíme uvědomit, že určitému množství hluku a narušení soukromí se nikdy nevyhneme. Malé děti vás prostě vyruší, ti, kdo studují hudbu, musí cvičit. Stejně jako nahluchlá babička prostě chce alespoň přes den slyšet televizi. V těchto případech se vyplatí určitá míra tolerance. Pokud sousedé neruší noční klid, stejně s nimi nic nezmůžete. Navíc rozhodně nikdo nebude doma chodit po špičkách, jen aby náhodou nerušil souseda při sledování oblíbeného televizního programu.

Jestliže vás ale soused opakovaně ruší vrtáním v době, kdy v domě je noční klid nebo odsouhlasený zákaz podobných činností, nebo hlasitou hudbou v nočních hodinách, je na místě ho na to upozornit. Nejprve slušně, rozumnější vám vyjdou vstříc, omluví se nebo se dohodnete na nějakém kompromisu. Kdo se neodváží jít za sousedem přímo, napíše vzkaz na dveře, nebo ho dotyčným vhodí do poštovní schránky.

Oplácet stejnou mincí?

Najdou se však i tací sousedé, že oplácí stejnou mincí, a to zejména, pokud předchozí pokusy o normální a slušnou domluvu několikrát ztroskotaly. Provedou v tutéž denní dobu něco obdobného, jen aby to svým hlučným sousedům s jízlivostí vrátili i s úroky.

Například za houslový koncert se pomstí hlasitou hudbou s reproduktory přitisknutými k podlaze. Lze to zkusit, nicméně uvědomte si, že pak tím rušíte i ty další, nevinné. Pokud se nechcete snižovat na jejich hlučnou úroveň, pak lze použít pár „osvědčených metod“, jak je upozornit na jejich nevhodné chování.

Osvědčené metody

Osvědčenou metodou bývá použití konce násady od smetáku, kterým několikrát zabušíte na strop. Tím dáte jasně najevo, aby se hluční sousedé nad vámi zklidnili, a vy se nemuseli obávat, že vám strop brzy spadne na hlavu pod náporem dupání „slonů“.

No, a ti kteří nejsou zastánci využití koštěte, řeší věc poklepáním na topení. Rozhodně to dotyční sousedé zaregistrují, protože tyto zvuky se velmi dobře rozléhají po celém panelovém domě.

Policie a soudy

Tam, kde se však přílišné rušení nočního i denního poklidu ostatních obyvatel domu nedá řešit domluvou a určitým respektem soukromí a tolerancí, nepomáhají domluvy do několikrát volané policie, může dojít až k soudním sporům. Soudní tahanice o to, kdo porušuje práva toho druhého, nejsou vůbec nic příjemného. Mnoho lidí to řeší odlučněním bytu nebo raději odstěhováním.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,
  1. Jirka says:

    Dobrý den,mám takové sousedy přímo nad sebou,neustálé hádky od božího rána,on je schizofrenik s plným invalidním důchodem a od rána do večera tříská dveřmi a vším možným,huláká jak na lese,několikrát jsem mu domlouval ať toho nechá,že chci mít klid a jeho reakce-ať se prý odstěhuji,nebo že on si může ve svém bytě dělat co ho napadne,prosím poraďte jak ho dostat nazpět do blázince kam patří.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *