Čas od času navštíví každou domácnost nějaký ten nepříjemný hmyz. Může to být klasický letní obtěžující návštěvník jako je moucha, vosy, komáři, nebo škůdci napadající potraviny, oděvy a jiné. Je jasné, že se co nejdříve snažíme dostat domácnost do původního stavu. Podívejte se na to, s jakým hmyzem se můžete doma setkat nejčastěji a co na něj platí.

Jaký hmyz u nás žije nejčastěji?

Hlavně v teplých dnech nás nejčastěji obtěžuje hmyz létavý – již zmiňovaní komáři, vosy, včely, mouchy, ale také například octomilky. Ve spíži se často můžete setkat s potravinovým molem, různými mravenci nebo pilousem černým.

Jestliže máte domácí mazlíčky, určitě se vám alespoň jednou stalo, že si domů přinesli nějakého parazita – nejčastěji blechy.

Největší „hrůzou“ jsou pro většinu lidí červotoči, šváby nebo štěnice. Ne z toho důvodu, že by výrazně škodili zdraví, nicméně proto, že se s nimi velmi špatně bojuje.

Jak se zbavit blech

Pokud zjistíte, že váš čtyřnohý miláček hostí blechy, začněte to řešit hned. Zvíře nejprve důkladně vykoupejte s antiparazitním prostředkem. Vyperte jeho pelechy a všechny textilie, se kterými mohl přijít do styku (polštáře, deky, povlečení aj.) Pokud se blechy rozmnožily, vyzkoušejte deratizaci pomocí Biokillu. Tento přípravek je ale toxický pro kočku, ta proto nesmí do bytu nejméně 24 hodin po aplikaci.

Co platí na štěnice?

Likvidace štěnic je velice obtížná a sami ji rozhodně nezvládnete. Štěnice jsou totiž velice odolné proti jakýmkoli dostupným prostředkům. Jediné, co vám v tomto případě pomůže, je deratizér. A počítejte s tím, že tato aplikace nejenže je poměrně drahá, ale také ji budete muset pravděpodobně aplikovat několikrát.

Prevence proti mravencům

S mravenci má zkušenost prakticky každá domácnost. Jejich cestičky jsou vidět nejen ve spížích, ale i podél oken, na podlaze a jinde. Jak s mravenci bojovat? V první řadě je důležité nepustit je domů vůbec. To znamená utěsnit všechny otvory, nenechávat nikde volně ležet sladké pečivo, ani drobečky ze sušenek. Potraviny vždy ukládejte do uzavíratelných nádob. Jen pečlivý úklid zabrání tomu, aby se mravenci u vás usídlili.

Jak bojovat s octomilkami?

Octomilky jsou častými nezvanými návštěvníky obydlí zejména v letních měsících. Nejsou nebezpečné, jen poměrně protivné. Stačí nechat přes noc otevřenou láhev vína, nedojedený banán a už kolem poletují. Velmi rychle se množí. Milují ovoce zkvašené, nahnilé, plesnivé. Proto je často vidíte okolo popelnic.

Stačí však, když nebudete nechávat volně položené ovoce, budete zavírat veškeré sladké sirupy a zkažené potraviny vynesete raději hned do kontejneru. Pak by se u vás objevit neměli. A když ano? Zkuste je vysát. Zbytek postříkejte prostředkem proti létavému hmyzu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *