Zapáchající boty jsou velice nepříjemné a v bytě je navíc jenom těžko dáte někam ven větrat. Pokud žijete v bytě v paneláku a máte balkon, můžete své boty odložit dočasně tam. Během zimních měsíců je to ale složitější. Poradíme vám proto, jak se účinně zbavit zápachu bot i na malém prostoru.

Tipů pro vás máme hned několik a ty jistě doporučujeme vyzkoušet. Možná na vás však nebude platit úplně všechno, jelikož zápach z bot je velice individuální. Kromě samotných bot byste měli řešit i nohy člověka, co si je každodenně nazouvá, jelikož nejen samotné boty, ale také nohy potřebují speciální péči.

Noste jen boty z prodyšných materiálů

jak odstranit zápach z botNošení prodyšné obuvi je opravdu základ. Vybírat byste měli boty z kvalitních materiálů (například z pravé kůže nebo z eko kožené usně). Rozhodně se vyhněte neprodyšné syntetice, ve které se vám nohy pouze zapaří, a pak vám budou zapáchat nejen boty, ale i ponožky.

Dále byste měli výběr bot, které si chcete vzít na nohy, vždy přizpůsobit ročnímu období a počasí, panujícímu venku. Platí tedy, že během léta byste měli dát přednost páskové obuvi a obuvi s otevřenou špičkou. Tenisky si nechte na jarní a podzimní měsíce a teplé zimní boty nazouvejte jenom tehdy, když teploty klesají hluboko pod bod mrazu.

Boty by měly být stále suché

Dále platí, že když se v botách vaše nohy zpotí nebo venku začne pršet a boty provlhnou, tak byste je měli nechat důkladně proschnout. Boty je tak zároveň vhodné střídat, čímž se vyhnete tomu, že si na nohy obujete zpocené a vlhké boty.

Jestliže je vaše obuv již ve velmi špatném stavu, můžete ji vyprat. Jednou za čas by se kvalitní obuvi nemělo nic stát. Voda by pouze neměla přijít do kontaktu s koženou botou. Tam už stačí, když v botách zmoknete, a pak je musíte důkladně namazat krémem.

Vsaďte na bavlněné ponožky

Zápach bot a nohou ještě více podněcují špatně zvolené ponožky. Většinou se jedná o ponožky ze syntetických materiálů. Základem vašeho šatníku by tak měli být bavlněné ponožky a rovněž doporučujeme zvolit optimální sílu vlákna dle počasí. Jestliže se vám nohy více potí, měňte ponožky klidně i dvakrát denně. Některé dražší ponožky jsou ošetřeny například antibakteriální úpravou nebo doplněny částicemi koloidního stříbra. I to může velice výrazně zabránit pocení.

Sprej do bot překryje nepříjemný zápach

Jestliže vám boty zapáchají, můžete do nich vyzkoušet také speciální sprej, který naleznete v nabídce mnoha výrobců a který vám nabídnou při koupi bot téměř v každé obuvi. Účinky těchto sprejů jsou velmi individuální a vyplatí se proto zvolit takový, s nímž už máte vy nebo někdo z vašeho okolí dobré zkušenosti. Obecně však platí, že je mnohem lepší dbát na prevenci v podobě prodyšných bot a ponožek, než se snažit vše zachránit s použitím spreje.

Na zápach nohou pak prý údajně pomáhá i kypřící prášek, jedlá soda nebo dětský zásyp.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *