Rybenky patří mezi obvyklé škůdce v domácnosti. Ačkoliv se nejedná o škůdce v pravém slova smyslu, jelikož se nevrhají na naše potravinové zásoby, je srážka v bytě s rybenkou velmi nepříjemná a mnoho lidí v takovém okamžiku začíná uvažovat nad tím, jak se těchto nepříjemných broučků zbavit.

S rybenkami se nejčastěji setkáte na teplých a vlhkých místech v domácnosti. Zároveň mají velmi rády tmu, takže je často vyrušíte a jen je vidíte utíkat, aby se mohly někam schovat. Poradíme vám, jak se zbavit rybenek nejsnadněji, a to s pomocí chemických prostředků, a dále jak postupovat preventivně, aby se u vás doma rybenky vůbec neobjevili.

Dobře větraná a suchá místnost

jak se zbavit rybenekUrčitě jste si již všimli, že rybenky se nejvíce koncentrují v koupelně nebo na toaletě, zkrátka v těch nejvlhčích místech v domácnosti. Často se s nimi setkáte například při vytírání podlahy. Základem je proto nechat vždy podlahu dokonale uschnout a nenechávat vlhké hadry nebo jiné věci na zemi.

Teplota, při níž se rybenkám daří nejlépe, se pohybuje od 22 do 27 °C a ta je od jara až do podzimu v bytech zcela obvyklá. Dále jim prospívá vzdušná vlhkost od 75 do 99 %. Tu však naštěstí můžete výrazně snížit větráním.

Pravidelný úklid

Preventivním opatřením před rybenkami je dále pravidelný úklid domácnosti, minimálně jednou až dvakrát týdně. Pokud doma uklidíte, rybenky se u vás možná ani neobjeví. Jestliže máte však v bytě nepořádek, snadno si zde najdou i zdroj obživy. Nejčastěji konzumují různé drobky od vaření, mouku nebo mají v oblibě také papír či lepidla. Dokonce jsou schopné poškodit i kožené věci, fotky nebo třeba koberce. Na jejich přemnožení si proto dejte velký pozor.

Zbavte se rybenek přírodní i chemickou cestou

Jestliže chcete rybenky pouze vypudit, můžete do míst, kde se objevují, nasypat trochu vanilky. Pokud do koupelny na podlahu položíte třeba vanilkový lusk, rybenky se dají na útěk. Údajně pomůže i nastrouhaná brambora.

Chemické přípravky na rybenky jsou sázkou na jistotu. Seženete je v různých hobby marketech. Mezi známé přípravky, které invazi rybenek u vás doma zastaví, patří například Formitox nebo Borax. Borax se označuje též jako tetraboritan sodný a běžně se používá v chemickém a potravinářském průmyslu, v zemědělství pak funguje jako hnojivo. Stačí ho namíchat s cukrem, posypat ním podlahu a ráno vše setřít vodou s kapkou sava.

Prodávají se i speciální pasti s Biolitem. Tyto způsoby vám pomohou od rybenek dlouhodobě, a pokud je zkombinujete s preventivními opatřeními, zaručujeme vám, že se u vás doma rybenky už neobjeví. Alternativou k těmto pastem jsou různé pásky a lapače s jinými chemickými látkami.

Pozornost věnujte také odpadu, do kterého se mohou rybenky ukrývat a pravidelně ho proto proplachujte horkou vodou.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *