Barvy v interiéru jsou jedním z témat, které jistě řešíte při koupi, zařizování či rekonstrukci svého panelákového bytu. Někdo studuje nejnovější módní trendy, zkoumá nové technologie, jiný si vymaluje podle toho, co je mu nejbližší, ať je to zrovna in nebo ne. Plánujete zrovna novou výmalbu? Nechcete zůstat jen u bílé, ale máte rádi výrazné barvy? Jak sladit a kombinovat barvy v interiéru, aby to doma bylo útulné, nikoli přeplácané?

Jak sladit a kombinovat barvy v interiéru – důležitý je cit

Někteří lidé mají dokonalý cit pro to, jak sladit a zkombinovat barvy v interiéru. Jiní bohužel tuhle představivost vůbec nemají. U nich se pak často setkáváme s tím, že je to doma každý pes jiná ves.

Cit pro kombinaci barev je důležitý, ale ani bez něho se nemusíte ladění obávat. Jen si nechte poradit, nebo využijte nějaký PC program a nasimulujte si v něm váš interiér.

Vliv barev na psychiku

Vhodně zvolené barvy v interiéru a jejich kombinace dokážou příznivě ovlivnit psychiku člověka. Umí to ovšem i opačně, proto je důležité věnovat pozornost tomu, jak na vás konkrétní barva působí. Způsobuje vám fialová úzkost? Pak, ačkoli je v módě, si ji určitě nedáte na zdi obývacího pokoje. Nebo milujete modrou a dokážete si představit, jak uklidňující má na vás vliv v ložnici? Tak ať už je tam.

Jedna barva v několika odstínech

Líbí se vám žlutá a chtěli byste si tak vymalovat obývací pokoj? Plus ještě pořídit žluté doplňky? Proč ne, tento odstín je pro obývací pokoj velice vhodný, protože dodává energii a navozuje pohodu. Dejte ji klidně na zeď, a navíc si pořiďte ve stejné barvě třeba polštářky na sedačku, prostírání na konferenční stolek nebo svíčky. Pokoj tak bude dokonale sladěný a bude působit opravdu velmi útulně. Ke žluté se pak hodí dřevěný nábytek a sedací souprava v přírodních barvách.

Tři je maximum

Pokud chcete použít v interiéru více barev, je potřeba dodržet alespoň to, že jen jedna z nich bude pokoji dominovat. Pokud zapojíte cit pro kombinaci barev, vůbec to nemusí vypadat špatně. Ovšem i tak jsou tři odlišné barvy v místnosti maximum.

S výraznými barvami opatrně

Někteří lidé milují výrazné odstíny červené, fialové, zelené nebo tyrkysové. Do bytu se hodí, proč ne, nicméně zde jednoznačně platí, že méně znamená více. Určitě je nepoužívejte v případě malých místností – respektive nepoužívejte je na výmalbu zdí. Volte v těchto barvách doplňky, může to být i výrazná moderní sedací souprava…V opačném případě se vám prostor ještě opticky zmenší.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *