Čekáte své první děťátko? Nebo vaše miminko už vyrostlo v batole či dokonce předškoláka? Pak je asi nejvyšší čas zařídit mu (pokud to byt umožňuje) vlastní pokoj. Jak ho ale co nejlépe připravit, aby byl praktický a dítěti dlouho sloužil? Lze nějak přizpůsobit vybavení, aby s potomkem „rostlo“ a nemuseli jste ho hned s nástupem do školy měnit? A jak si poradit v případě, že pokoj bude sdílet více dětí?

Dopřejte dětem soukromí

Velice časté je, že rodina s dvěma dětmi žije například ve 3+1. Pokud se jedná o dva kluky či dvě holčičky, nemusí to být tolik problematické.

Jestliže ale musíte uzpůsobit dětský pokoj chlapci a dívce, myslete na jejich odlišné zájmy, povahy a vůbec rozdíly vyplývající z jejich pohlaví. Hlavně u starších dětí nezapomeňte na to, že oba musí mít dostatek soukromí.

Jak na to?

Jak tohle vyřešit? Například pokud děti budou spát na palandách, je vhodné doplnit je závěsem. Nebo existují již postele zahalené jakýmsi stanem. Tak má dítě alespoň nějaký pocit bezpečí a klidu, když se chce ukrýt před světem. Vyšší lůžka mají pod sebou prostor, které třeba malé děti mohou využít ke stavění bunkrů a úkrytů.

Jestliže to velikost pokoje dovoluje, bylo by vhodné, aby dítě mělo každé svůj koutek, kde si může hrát, odpočívat i spát – pokoj může být rozdělen knihovnou, instalovanými závěsovými panely nebo alespoň paravánem.

Nechte dítě zařizovat

Aby se vaše dítě cítilo v pokoji dobře, je důležité také poslouchat jeho nápady. Chce mít vymalované stěny zeleně? Nebo světla v podobně oblíbených kreslených postaviček? Dovolte mu to. Je jasné, že vaše a jeho představy se budou lišit, ale zařídit pokoj jen podle vás by mohlo mít negativní dopad.

Zkuste udělat kompromis – nábytek pořizujte decentní v neutrálních barvách a tvarech, aby s dítětem mohl růst, ale doplňky či výmalbu nechte na jeho fantazii.

Co v pokoji nesmí chybět?

V každém dětském pokoji by měla být zóna pro odpočinek, hraní si a studium. Tyto zóny by měly být jasně oddělené, aby dítě přesně vědělo, které místo k čemu slouží. Dále musíte myslet na kvalitní osvětlení – u pracovního stolu, u postele, v čtecím koutku aj.

Samozřejmostí je dostatek úložných prostor na všechny hračky, knížky nebo sportovní vybavení. Pokud dítě chodí do školy, myslete na kvalitní pracovní stůl a hlavně pohodlnou zdravotní židli. Dětský pokoj by měl být vybaven hlavně bezpečně a vzdušně.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *