Garsoniéry jsou stále oblíbenými byty. Využívají je hlavně senioři, kteří zůstali sami a nechtějí se starat o větší byt, studenti místo vysokoškolských kolejí nebo mladí lidé, pro které je to často startovací byt. Protože garsonka často má plochu okolo 20 – 30 metrů čtverečních, vybavit ji prakticky tak, aby v ní nechybělo nic důležitého, není jednoduché. Podívejte se na naše tipy, jak účelově zařídit garsonku.

Co v garsonce musí být?

Do garsonky je důležité umístit všechny zóny, které byste jinak měli v jednotlivých místnostech v bytě. Musí to být kuchyně a jídelní kout, spací zóna, místo, kde se setkáváte s příteli a samozřejmě koupelna s WC. Samozřejmě kvalitní osvětlení a dostatek úložných prostor.

To vše musí být zkombinováno tak, abyste v bytě mohli pohodlně žít, a ne zakopávat o regály. Je jasné, že tohle všechno umístit na tak malou plochu není zrovna jednoduché. Navíc, pro mnoho lidí je garsonka jen přechodným řešením, proto do ní nechtějí investovat zbytečně moc peněz. Jenže výrazně šetřit se v zařizování takhle malého bytu moc nevyplatí.

Málo nábytku, ale chytře

Nábytek do malého bytu by měl být hlavně praktický, jednoduchý a vzdušný. Jinak bude interiér přeplněný a rozhodně nebude působit útulně. Ideální je využít třeba chodbu garsonky a tam umístit vestavěnou skříň až ke stropu. Pokud ji i vnitřně dobře rozčleníte, vejde se vám tam většina vašich věcí, od povlečení, přes oblečení až po sbírku fotek z dovolené.

I v kuchyni musí převažovat praktičnost nad designem. Protože v garsonce vás prostor značně omezuje, využijte místa pod stropem a skříňky si nechte namontovat klidně až k němu. Do nejvyšších polic pak umístěte náčiní, které nepoužíváte denně. Ke stolování klidně dobře poslouží stohovatelné židle a rozkládací, nebo sklápěcí stůl.

Jak zařídit garsonku: řešíme spaní

Postel je místem, ve kterém strávíme třetinu života. Musí být tedy dostatečně kvalitní, aby nám neničila záda a aby spánek byl opravdu posilující. Proto nejsou vhodné rozkládací gauče, protože obvykle nejsou určeny k trvalému spaní. V garsonce se velice dobře uplatní lůžko v patře nebo vyvýšená postel. Prostor pod ní totiž klidně můžete využít například k pracovnímu koutku, knihovně nebo pro pohovku s televizí.

V poslední době se také stala hitem pódia. To přes den je lze využít jako místo pro stolování, večer z něho jednoduše vytáhnete postel. Řešení je to velmi elegantní, nicméně počítejte s většími finančními náklady.

A co na zdi?

Ačkoli milujete výrazné barvy, pokud se chystáte žít v garsonce, vyhněte se jim. Na zdi takto malého bytu patří výhradně světlé barvy. Ty totiž prostor opticky zvětšují a prosvětlují. Samozřejmě se nemusíte výrazných prvků vzdát úplně, lze je použít na doplňcích, nebo na samolepkách či tapetách na zdi. S výmalbou ale raději moc neexperimentujte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *