Ne každý má tu možnost pořídit si velký byt. Chcete do svého, peněz nazbyt ale není, tak volíte variantu bytu 1+1 nebo 2+kk? Případně s rodinou 2+1? Víte, že časem se přesunete do momentálně rozestavěného rodinného domu, tak proč utrácet za velký byt. Nebo studujete, nedostali jste pokoj na koleji a naskytla se vám skvělá příležitost pronájmu? Malé byty mohou být velice krásné a útulné, pokud věnujeme jejich zařízení náležitou péči. Jak tedy zařídit malý byt? Podívejte se na několik našich tipů.

Plánujte a počítejte

Jestliže vás čeká zařizování malého bytu, je důležité každý kousek pečlivě změřit a naplánovat umístění nábytku. Pokud disponujete finančními prostředky, ideálním řešením je nábytek na míru. V opačném případě využijte některý z PC programů, ve kterých lze navrhnout interiér. Zaneste rozměry bytu a zkuste dokreslit, kde bude sedačka, kuchyňská linka nebo postel. Podle toho pak budete moci snáze vybírat.

Při zařizování bytu vezměte také v potaz jeho účel. Budete tu žít dva tři roky, chodit domů prakticky jen přespat ze školy nebo práce? Nebo tu budete chtít žít s partnerem a případně prvním potomkem?

Šikovný nábytek

Pokud nejste natolik bohatí nebo nechcete investovat do nábytku na míru, podívejte po nábytku šikovném. Jedná se zejména o různé stohovatelné židle a stoly, skříně s co nejlépe řešenými úložnými prostory. Jídelní stůl lze pořídit i sklápěcí, pohovku rozkládací tak, aby přes den zabírala co nejméně místa. Myslete také na barvy – nábytek dnes seženete i moderní z průhledného plastu, v neutrálních barvách, který opticky nezabere tolik místa.

Zařizujeme malý byt – kam s postelí?

Jak vyřešit spací a odpočinkovou zónu? V malém bytě je možností několik. Pokud jste si pořídili 1+1, pak pravděpodobně celý jeden pokoj bude sloužit jako ložnice. Pak není moc co řešit. V menším bytě, nebo jestliže takováto dispozice bytu slouží třeba rodině, je potřeba se nad tím zamýšlet.

Ke stropu

Můžete například vyrobit spaní v patře. I v panelových bytech je to možné. Řešení je to vcelku elegantní a ještě využijete prostor pod postelí.

Postel schovejte

Další možností jsou sklopná lůžka. Ta se přes den sklopí ke zdi nebo dovnitř vestavěné skříně. Večer jen jednoduše rozložíte a spaní je připravené. Také pódia jsou dnes moderní. Do nich lze umístit lůžko také velice snadno. Tyto možnost ale bývají finančně náročnější.

Rozkládací gauč

V neposlední řadě lze samozřejmě pořídit rozkládací pohovku nebo gauč. Ty ale obvykle nejsou určeny ke každodennímu spaní a po nějaké době vás mohou trápit bolavá záda. Také počítejte s nižší životností nábytku.

Žádné masivní dveře

Čím menší byt, tím větší snaha ho opticky zvětšit. S tím vám mohou pomoci i dobře zvolené interiérové dveře. Líbí se vám masivní dřevo včetně obložek? Tady na něj zapomeňte. Místo toho se zajděte podívat po dveřích z tvrzeného skla. Ty na první pohled nebudou vůbec překážet.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *