Potřebujete si v bytě něco opravit a řešíte, kdo má opravu uhradit? Jestliže je byt ve vašem osobním vlastnictví, tak veškeré náklady jdou samozřejmě za vámi – pokud se samozřejmě jedná o opravy vašich vlastních prostor. Opravy na chodbách před byty a dalších společných prostor by se pak měly platit ze společného fondu. Ne vždy je však situace takto optimální.

Mnozí lidé bydlí v pronajatém bytu a nájem pak platí soukromé osobě nebo třeba městu. Někteří lidé také žijí v družstevních bytech, kde je úhrada oprav ošetřena rovněž velice specificky. Jako nájemníkovi se vám nabízí samozřejmě kontaktovat pronajímatele a domluvit se s ním na tom, jaká je jeho představa úhrady opravy. Pokud se na postupu neshodnete, tak je určitě dobré podívat se do zákona.

Kdo hradí opravy v nájemním bytě

kdo hradí opravy v bytěCo se týká nájemních bytů, tak v této oblasti neustále probíhají nějaké změny. Těch největších jsme se mohli dočkat s novým občanským zákoníkem. V současnosti platí, že nájemce hradí pouze drobné drobné opravy, které souvisejí s užíváním bytu.

Do roku 2016 tyto drobné opravy nebyly nijak definovány a nájemce s pronajímatelem se tak mohli dohadovat, kdo co přesně má zaplatit. Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. však od 1. ledna 2016 definuje, co to jsou drobné opravy a dělí je nově do dvou skupin. Pro výpočet konkrétní výše opravy je rozhodující velikost bytu.

Opravy se hradí jen do určité výše

Počet čtverečních metrů vašeho bytu vynásobíte číslem 100. Získáte tak částku, kterou ročně můžete investovat do oprav. Více peněz už byste dávat ze své kapsy neměli. V tomto ohledu je však lepší se dohodnout s pronajímatelem, už jen z důvodu dobrých vztahů, které si pravděpodobně chcete udržet i do budoucna. Jako drobné opravy jsou nařízením vymezeny opravy podlahových krytin, prahů, oken, dveří, zásuvek, jističů, zvonků, ohřívačů vody či kamen, sprch nebo měřidel.

Jestliže ale bydlíte v bytě o dispozici 1+kk nebo 2+kk, tak je jasné, že si mnoho oprav ročně nebudete moci dovolit. Například pokud má váš byt 80 metrů čtverečních, tak maximální výše opravy ročně činí 8 000 Kč.

Když výše opravy přesáhne daný limit, tak by měl danou úhradu provést pronajímatel. Ten však platí i za opravy, které jinak nejsou drobného charakteru. O nutnosti opravy byste ale měli pronajímatele vždy ideálně písemně informovat a ten by měl v rozumné době opravu zajistit. Jestliže opravy nezajistí, tak máte vy jako nájemce právo provést opravu na náklady pronajímatele.

Jak na opravy v družstevním nebo v městském bytě

Pokud jde o družstevní byt, tak by postup měly upravit stanovy bytového družstva. Družstevník si většinu oprav obvykle provádí na vlastní náklady. Záleží ale na konkrétních informacích obsažených v dokumentu. Například úhrady ve společných prostorách jsou vždy zcela nebo alespoň částečně hrazené z fondu oprav.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *