Kuchyně v panelových domech jsou většinou velmi malé a uzpůsobit si je dle vašich představ je někdy až nadlidský úkol. Vměstnat do malého prostoru všechno potřebné vybavení by se mohlo zdát nemožné, ale opak může být pravdou. Podívejte se na naše tipy, jak zařídit malé kuchyně v paneláku.

Světlá výmalba

Do malého prostoru je potřeba zakomponovat vše tak, aby obyvatelům bytu sloužila kuchyně účelně, prakticky a zároveň působila vzdušně a příjemně pro oko návštěvníka. Nejvhodnější proto bývají světlé odstíny, které jsou módní, a navíc zvládnou opticky zvětšit celý prostor kuchyně. Pokud máte rádi pestřejší barvy, raději je nevyužívejte u samotného vybavení, ale spíše pro zvýraznění prostoru za pomoci různých dekorací a doplňků.

Čím vybavit kuchyni

Hlavní doménou každé kuchyně je kuchyňská linka, která by měla být uzpůsobena velikosti místnosti. Lze toho dosáhnout mnoha způsoby. Například pořízením linky ve tvaru L, jež jsou k dostání v mnoha kuchyňských studiích či obchodech, nebo si můžete nechat linku vyrobit přímo na míru, dle výměry kuchyně a také podle vašich vlastních představ

Úložné prostory

V malém prostoru je důležité maximálně využít místo pro úložné prostory, popřípadě zakomponovat do kuchyňské linky vestavěné spotřebiče. Tím ušetříte spousty místa. Úložné prostory lze umístit do výšky, do prostoru kolem oken nebo zabudovat potravinovou skříňku.

Záleží však čistě na vás, co vše se rozhodnete do kuchyně dát. Sporák by měl být postaven kousek od kuchyňské linky, aby nedocházelo k poničení linky vlivem tepla. V panelákové kuchyni je důležité pořídit si i digestoř, která zamezí právě velkému úniku par.

Spotřebiče

Většina rodin do kuchyně umisťuje i lednici a různé elektrické spotřebiče, proto je důležité vyhradit pro tyto pomocníky určitý prostor. Elektrické spotřebiče lze postavit na různé poličky, nebo je poschovávat do úložných prostorů a vyndat je na pracovní plochu linky jen po dobu, kdy je budete potřebovat. Lednici je potřeba postavit někam tak, aby vám nebránila v pohybu po malém prostoru kuchyně, ale zároveň jste ji měli nadosah.

Jídelní část

To, zda bude součástí kuchyně jídelní kout, záleží opravdu na velikosti místnosti. Obvykle součástí kuchyně bývá, ostatně i proto, že dnes již není problém sehnat stůl a židle v potřebné velikosti. Případně je možné pořídit stůl sklápěcí a židle stohovací. Pokud ale kuchyni budete využívat jen na vaření, je nutné zařídit stravovací prostory jinde, například v hale nebo obývacím pokoji.

Propojení s obytnou částí bytu

V posledních letech je velkým trendem propojovat kuchyňský prostor s obytným prostorem. Právě v panelových bytech to dokáže opticky zvětšit prostor a navíc umožní kontakt s ostatními členy rodiny. Tuto variantu oceňují i rodiny s dětmi, protože rodiče při přípravě pokrmů mohou na své ratolesti dohlížet. Pokud zvolíte propojení těchto dvou místností, měli byste se je snažit co nejvíce sladit, jak barevně, tak i stejným stylem vybavení.

Malé kuchyně v paneláku nepřecpávejte

Nikdy se nesnažte do vaší malé kuchyňky nacpat co nejvíce věcí. Nevypadalo by to příliš dobře a ani by to nebylo moc praktické. Přeskakovat židli stojící vám v cestě, nebo si neustále léčit bolestivé modřiny od narážení o vyčnívající rohy různých skříní či elektrických spotřebičů není něco, co od kuchyně očekáváme. Přizpůsobit se velikosti místnosti je prostě nutné. Rozvrhněte si jednotlivé rozestavění nábytku a spotřebičů tak, aby vám to co nejvíce vyhovovalo a nic nebránilo vašemu spokojenému vaření.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *