Mol šatní je dalším z řady škůdců, kterých se lidé právem obávají. Není se čemu divit. Tento maličký motýlek umí ve skříních s oděvy nadělat pořádnou paseku. A nejen tam. Oblíbený je pro něho také vnitřek klavíru, kde pak škody sahají opravdu do vysokých částek. Máte podezření, že se u vás zalíbilo šatnímu molu? Podívejte se, jak se ho zbavit a co dodržovat v rámci prevence.

Jak vypadá mol šatní?

Moly v domácnosti můžete mít dvojího druhu. Vyskytuje se mol šatní a mol potravinový. Kromě toho, že každý z nich přirozeně přežívá v jiném prostředí, jak je od sebe ještě rozeznat? Asi nejspolehlivějším vodítkem je barva křídel. Mol šatní má křídla stříbrná, a je asi dvakrát menší, než mol potravinový. Jeho křídla jsou navíc pokryta tmavými skvrnami.

Ovšem poletující motýlek vaše oblečení nezlikviduje. Naopak, ten je už zcela neškodný. Problémy ale způsobují jeho larvy. Živí se bavlnou, vlnou, pustí se i do péřových věcí nebo kožešiny.

Co udělá s oblečením?

Mol dokáže nejen oblečení, ale i textilie typu povlečení, ručníky, koberečky, poničit tak, že ho můžete vyhodit. Poznat ho na oděvech není složité. Kromě malých dírek můžete pozorovat lesklá bílá vajíčka. Povrch textilií může být pokryt vlákny podobnými vatě. Ve skříni dále naleznete zrnkový nebo chuchvalcový trus v barvě konzumovaných oděvů,

Mol šatní: jak na moly

Vylétl na vás ze skříně mol? Pak je potřeba ihned s ním začít bojovat. Pokud většina oblečení ještě nedošla zkázy, je nejvhodnější oblečení venku pořádně vyklepat a ideálně nechat přemrznout. Moli v nízkých teplotách umírají. Oděvy pak následně vyperte.

Napadenou skříň pečlivě vymyjte, vysajte a soustřeďte se hlavně na tmavá a klidná místa. Moli kladou vajíčka tam, kde nejsou rušeni – často tedy na dveře skříně či zadní stranu šuplat. Pak prostor vydesinfikujte prostředkem na hubení hmyzu. Předtím, než oblečení vložíte zpět, dejte do skříně lapač hmyzu, nebo nějaký prostředek na prevenci.

Nepodceňte prevenci

Asi nejdůležitější, co můžete udělat v boji s molem šatním, je chovat se tak, aby se u vás vůbec neusídlil. Tento hmyz si lebedí v tmavých nevětraných prostorách. Tudíž ho najdete zejména v oblečení, které nepoužíváte často – sezónní věci, kabáty apod. Snažte se tedy častěji tyto skříně otevírat, kontrolovat, zda nejsou oděvy napadeny a hned při prvním podezření likvidovat.

Oblečení do skříně ukládejte vždy suché, nepatří tam bunda, ve které přijdete zvenku, když sněží nebo mrholí. Vlhkost je pro moly živná půda.

Preventivně působí také některé bylinky. Rozvěste rostlinky nebo polštářky s levandulí nebo rozmarýnem na několik míst ve skříni. Pomáhají také listy ořešáku. Do vnitřku klavíru se zase často vkládají klasické kuličky proti molům.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *