Přišli jste jednoho dne do kuchyně, spíže nebo jiné místnosti a s hrůzou hleděli na zástupy mravenců, které si to šinuly po vašem obydlí? Mravenci v bytě jsou velmi častým jevem. Dostanou se do bytu poměrně snadno, o to horší je potom boj s nimi. Jak mravence v bytě zlikvidovat a jak docílit toho, aby se vašemu domovu příště obloukem vyhnuli?

Mravenci v bytě mají ideální podmínky k životu

Proč se k vám vlastně mravenci stahují? Protože v lidských obydlích plných zbytků potravin, drobečků a cukru mají ideální podmínky pro život a rozmnožování. V chladnějším období je navíc přiláká teplo, které se z vašeho bytu line. Stačí pak chvilka nepozornosti a můžete mít doma opravdu celé hnízdo. Pak bude chvíli trvat, než vítězství nad nimi vybojujete.

Důležitá je prevence

Při boji s takovýmito nevítanými hosty hraje velikou roli prevence. Prostě musíte stůj co stůj zabránit tomu, aby se do bytu dostali. Nejčastěji k vám vlezou pootevřeným nebo špatně těsnícím oknem. Důkladně utěsněné otvory, které by mohly být potenciálním vstupem do vašeho domu, jsou základem.

Pečlivý úklid

Důležité je také pečlivě uklízet. Mravencům stačí i jen malé drobečky, které zůstanou ležet na kuchyňské lince nebo stole. Nebude-li nikde ani drobeček, nebudou mít tito škůdci žádný důvod váš domov navštěvovat.

Správné uchovávání potravin

Potraviny rozhodně nenechávejte volně ležet. Pokud to jejich povaha umožňuje, používejte ideálně skleněné nebo plastové nádoby. Že igelitový sáček dokážou mravenci provrtat, to poznal na vlastní kůži asi každý. Protože mravenci jdou hlavně po cukru, hlavně tyto potraviny před nimi pečlivě ukryjte.

Pozor také na sladké pečivo, ovoce nebo i kapičky sladkých šťáv. Tohle vše dokáže mravence přitáhnout.

Z rad našich babiček

Jak se s mravenci vypořádat, když už tedy k vám zavítali? Vyzkoušejte některou z babských rad. Silné aromatické vůně jsou pro mravence odpuzující. Proto do jejich cestiček (a potenciálních vstupních prostor) nasypte hřebíček, pepř, skořici, mátu, pálivou papriku, bazalku nebo sůl.

Dalším typem může být nastrouhaná křída, nebo namalovaná bílá čára. Tu údajně mravenci nepřekročí. Škvíry nebo místa, kudy k vám mravenci směřují, můžete také polít saponátem, savem, posypat vápnem nebo omazat zubní pastou.

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *