Každý, kdo se stěhuje do panelového domu nejprve zvažuje, která místnost bude nejvhodnější jako obývací pokoj. Ten bude nejhlavnější místností celého bytu. Tam si každý z nás zve návštěvy a schází se s celou rodinou po těžkém pracovním dni. Teprve potom se řeší rozvržení nábytku, výmalba a podlahová krytina.

Vybavení obývacího pokoje

Pro rozvržení celého interiéru obýváku je velmi důležitá jeho velikost- zda je místnost menších rozměrů nebo větších. Do malého prostoru patří funkční a nenápadný nábytek, ve větším obývacím pokoji si můžete více vyhrát. Vždy je nutné dbát na to, aby místnost fungovala účelově, prakticky a esteticky.

Nepřecpávejte obývací pokoj různými zbytečnostmi, o něž stejně nakonec budete jen zakopávat. I výběr nátěru zdi je důležitý, barvy totiž působí na lidskou psychiku. Také zde by měl hrát roli rozměr pokoje, do malého patří světlé odstíny, ve velkém můžete experimentovat.

Na sezení

Základním vybavením obýváku bývá sedací souprava, na kterou lze usadit případnou návštěvu. Mnohdy lidí pořizují rozkládací pohovku s úložným prostorem. Ta je multifunkční, dá se využít, pokud u vás někdo přespává. Do úložného prostoru pohovky se dají uskladnit přikrývky, polštáře či mnoho dalších věcí.

Součástí sedací soupravy bývá aspoň jedno pohodlné křesílko, v němž můžete v poklidu relaxovat nebo ho využívat ke čtení. Dnes ale lidé kromě křesel volí různé sedací pytle, bobíky, které lze zasunout i pod stůl, nebo jen moderní sedáky na zem.

Jídelna v obýváku

Někomu slouží obývák i jako jídelní kout. Je potřeba jej tedy vybavit kvalitním stolem se židlemi. Buď můžete v místnosti přímo vytyčit část prostoru pro tento účel (tak se děje v případě spojené kuchyně s obývákem), nebo konzumovat jídlo u konferenčního stolku. Pak ale může dojít ke znečištění koberců či sedačky něčím, co nepůjde vyčistit.

Obývací stěna

Další věcí, která by neměla této místnosti scházet, je alespoň nějaká obývací stěna. Obvykle umístěna naproti sedací soupravě a v ní, na čestném místě, trůní televizor. Tak tomu bývá v klasických českých obývácích. Dnes ale můžete místo televize pořídit například krb na biolíh a místo TV programů sledovat plaménky ohně. Je to určitě příjemnější podívaná. Obývací stěny už naštěstí nemusí být jen takové, jaké má doma vaše babička – tedy přes celou zeď, plné šuplíků a vitrín. Dnes lze pořídit elegantní a minimalistické stěny, které mnoha lidem vystačí.

Rozvržení nábytku

To, jak si rozvrhnete nábytek v obývacím pokoji, je jen na vás. Každému vyhovuje něco jiného. Dle možností se však snažte sladit styl jednotlivých kusů nábytku, abyste nemíchali moderní styl s rustikálním. Pak to vypadá jako každý pes jiná ves. Ideální je nakupovat vybavení obývacího pokoje najednou.

Nábytek se snažte rozestavět tak, aby v přítomnosti dětí nehrozilo závažné zranění. Právě kvůli bezpečnosti a volnosti je nutné nechávat si mezi nábytkem dostačující volný prostor pro pohyb vás i vašich nejbližších. U průchozích místností je potřeba zajistit soukromí dveřmi, čímž se zamezí ruchu z televize pro členy spící ve vedlejší místnosti.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *