Domov by měl být místem klidu. V paneláku tomu tak ale často bohužel není. Místo, abyste doma v poklidu odpočívali, posloucháte hlučné sousedy pořádající bujarý večírek, jejich neposedné děti nebo vášnivé zvuky z vedlejší ložnice.

Pokud nezabere domluva, výhrůžky ani oficiální stížnost, přichází na řadu odhlučnění místností v panelákovém bytě, zdí či stropu. Tím se zbavíte neustálého poslouchání hovorů vašich sousedů, jejich kroků, nebo napouštění vody. I kdybyste se přestěhovali, problémům s hlukem se v paneláku stejně nevyhnete. Jak tedy na odhlučnění bytu

Normy

Současné normy stanovují, že mezibytová konstrukce či konstrukce stropu musí mít hodnotu neprůzvučnosti R’w = 53 dB. Přestože většina staveb této normě vyhovuje, i tak bohužel je vnímán nežádoucí hluk.

U novostaveb bývá chyba v nedostatečné izolaci vodovodního potrubí, umisťování elektrických zásuvek zrcadlově, anebo ložnice nelogicky sousedící s koupelnou vedlejšího bytu.

Nežádoucí hluky

Klapání, bouchání nábytku, cinkání příborů. Nejčastěji od sousedů však slýcháme mluvené slovo nebo puštěnou televizi. To skutečně zná každý obyvatel panelového bytu. A to se jedná ještě o relativně tolerovatelné hluky.

V panelákových bytech se těžko izoluje hluk, ale jde to. Existují účinné i méně účinné metody. Proto je důležité volit kvalitní způsoby, abyste nevyhazovali peníze za něco, co problém nevyřeší. V poslední době je na trhu nejoblíbenější využití speciálních akustických desek. Jde o desky vyrobené z malých kousků izolační pěny, které jsou lisovány pod tlakem. Jedná se navíc o ekologický výrobek. Tyto tuhé, těžké a pevné desky skvěle pohlcují hluk a nepropouštějí jej dále. Zde však záleží, zda je potřeba zamezit hluku z venku nebo zevnitř.

Jak odhlučnit byt

Nejúčinnějším způsobem je komplexní odhlučnění zdí, stropu, oken, dveří i podlah. Hluk se totiž šíří celým bytem. Částečné odhlučnění nijak váš problém nevyřeší.

Odhlučnění stropu

Trápí vás hluk zejména z bytů nad vámi? Pro tento problém je ideální použít sádrokartonové podhledy. Postačí sehnat sádrokartonové desky, profily na uchycení (lišty na uchycení cca 2m), šrouby, hmoždinky, elektrickou vrtačku a obvyklé další klasické nářadí. Dále je nutné koupit speciální vatu nebo polystyren, který se dává mezi sádrokarton a strop. Není to ani příliš nákladné, protože ve většině stavebnin nebo specializovaných obchodů se tyto věci dají sehnat za velmi příznivé ceny.

Odhlučnění zdí

Zde je zapotřebí obdobných materiálů a pomůcek jako u předchozí varianty. Pouze se na zdi připevní dva trámy, jeden nahoru a jeden dolů. Mezi ně připevníte profily pro ukotvení sádrokartonu, přibližně každých 50 cm. Do meziprostoru nastrkejte vatu. Přišroubujte zbylé sádrokartony hmoždinkami a máte hotovo.

Nevýhodou však je zmenšení prostoru v bytě asi o 15 až 20 cm.

Odhlučnění podlahy

U této varianty je potřeba odstranit všechny vrstvy podlahy, až na původní podklad. Položíme akustické desky. Mezi spoje dáte tmel nebo lepidlo. Dále pak není nutno nijak připevňovat. Na to vrstva pěnové izolace a finální pokládka (parkety, linoleum, plovoucí verze podlahy).

Tuto možnost použijte hlavně v případě, pokud vy sami často způsobujete hluk sousedům, bydlící pod vámi. V opačném případě je efektivnější odhlučnit sousedův strop. Vaše podlaha by měla nulové účinky. Musíte však počítat s tím, že se celá podlaha zvýší o několik centimetrů.

Odhlučnění dveří

Chytrým řešením, jak zamezit hluku z chodeb domu, je oblepení zárubní pomocí speciální lepící pásky. Tím budou zárubně lépe doléhat a nebude zde vznikat žádná mezera. Lze také očalounit dveře, popřípadě vypodložit polystyrenem a potáhnout vhodnou krytinou.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *