Původní panelákové byty mívají poměrně dost nešvarů a kuchyně k nim často patří. Obvykle se jedná o malý prostor, kam svou vysněnou kuchyňskou linku nacpete bez rekonstrukce jen těžko. Ale v dnešní době se i v malé kuchyni dá kouzlit. Panelákové kuchyně mohou být moderní a útulné. Hlavně však myslete na základní vlastnost, kterou je funkčnost.

Při rekonstrukci nejprve plánujte

Pokud chcete svou kuchyni rekonstruovat, pak si nejprve udělejte jasnou představu o tom, co od této místnosti očekáváte. Budete zde chtít pouze vařit a jídelnu máte oddělenou? Nebo chcete, aby byla kuchyně místem, kde se budete navíc scházet i s rodinou a přáteli? Líbilo by se vám spojit kuchyňský kout s obývacím pokojem?

Tohle vše je důležité dopředu rozmyslet, protože od plánu se celá rekonstrukce bude odvíjet. Můžete jen vyměnit kuchyňskou linku a spotřebiče, nebo kompletně měnit dispozici bytu. Klidně si nechce poradit od architekta nebo v kuchyňském studiu.

Digestoř v panelákové kuchyni

Součástí každé kuchyně by měla být digestoř. V mnoha panelákových bytech ale tohle odvětrávání není kvalitně řešeno. Pak to má za následek mnoho páry při vaření, mlží se okna, případný zápach ze spáleného jídla se hůře větrá a další.

Digestoří je velká spousta – komínové, vestavné, ostrůvkové a další. V kuchyni by měla kvalitní digestoř zajistit výměnu vzduchu alespoň 5x za hodinu.  Ideální umístění je nad sporákem či varnou deskou. Při koupi myslete na energetickou náročnost, hlučnost, na velikost místnosti (od toho se odvíjí potřebný výkon motoru) a na způsob odtahu.

Závěsný program do malých kuchyní

Čím menší kuchyně, tím větší nároky na vhodně umístěné úložné prostory. V malých panelákových kuchyních je potřeba využít každý centimetr. Drátěný závěsný systém je do těchto prostor velice vhodný.

Místa příliš nezabírá, ale díky různým policím či košům nebo háčkům dokáže efektivně vytvořit úložné prostory nad pracovní deskou, ve dveřích spíže nebo komory apod. Drátěných závěsných systémů je velké množství a seženete je v každém obchodě s nábytkem, případně v hobby marketech.

Co místo obkladů?

Klasická kuchyňská linka má zeď okolo sebe obloženou obklady v nejrůznějších dekorech. Je to stále moderní a hezké řešení. Pokud ale chcete zvolit něco jiného, máte možnost. Dnes se velice často používá místo obkladů sklo. Může být čiré, zatmavené, pískované…Je to in, ale pozor na údržbu. Na obkladech (pokud nejsou zrovna bílé a lesklé) není jen tak něco vidět, zato na skle uvidíte každou kapku vody a otisk prstu.

Dále je možné prostor za kuchyňskou linkou ozvláštnit omyvatelnou tapetou nebo omyvatelnou barvou. Výhody jsou – minimální náklady a možnost kdykoli pořídit jinou barvu nebo dekor.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *