Objevili jste ve své koupelně plíseň? Bojíte se, jaké to může mít zdravotní následky a tak samozřejmě hledáte, jak se jí co nejrychleji zbavit? Zajímá vás ale také, co dělat, aby se pro příště plíseň v koupelně už neobjevila? Poradíme vám. Podívejte se na naše tipy, jak bojovat s koupelnovou plísní.

Co může plíseň způsobit?

Pravidelný nebo dlouhodobý pobyt v prostorách napadených plísní má samozřejmě vliv na náš zdravotní stav. Plíseň je nebezpečná zejména pro alergiky a astmatiky.

Ale i naprosto zdravé lidi ohrožuje a to hlavně rozvojem právě alergií a astmatu. Dále může způsobit bolesti hlavy, vyrážky, sennou rýmu nebo podráždění očí.

Kde se v koupelně plíseň vyskytuje nejčastěji?

Některá místa jsou na vznik plísně náchylnější, než jiná. Proto je důležité vědět, kam se dívat, pokud se zrovna chystáme koupelnu čistit. Nejčastěji se plíseň vyskytuje :

– ve spárách mezi obklady

– v rozích van a sprchových koutů

– na stěnách sprchových koutů

– podél těsnění vany a sprchového koutu

Proč plíseň vzniká

Pro vznik plísně je důležitá optimální vlhkost, a tak je koupelna pro tento problém doslova živnou půdou. Špatné odvětrávání koupelny, sušení prádla, zavřené dveře…to vše může být počátkem vzniku plísně. Proto bychom v koupelně měli udržovat vlhkost okolo 50%.

Uvádí se, že pokud se vám rosí zrcadlo, dosahuje vlhkost v místnosti již 95%. Tu už nevyvětráte tak, že jen otevřete dveře. Naopak, musíte i jinde v domě otevřít okna, aby to mělo kýžený efekt.

Jak poznat, že je vlhkost v koupelně zvýšená?

Jednoduše. Kromě oroseného zrcadla vám také mohou napovědět dlouho schnoucí dlaždičky, neustále mokré nebo vlhké ručníky, zatuchlý zápach při otevření místnosti a další. Vlhkost zvyšuje samozřejmě každodenní koupání a sprchování, ale také praní prádla a jeho následné sušení.

Prevence proti plísni v koupelně

Ideální je eliminovat podmínky pro vznik plísně v koupelně. Tedy dostatečně větrat, udržovat optimální teplotu okolo 20 stupňů Celsia, nesušit v koupelně prádlo. Mokrá a orosená místa utírejte do sucha.

Proti vzniku plísně lze také bojovat kvalitním a častým úklidem. Problémová místa jsou zejména těsnění podél vany a sprchových koutů. Tam se nejčastěji udržují šupinky z kůže, vlasy a další mikroorganismy, které bujení plísně v koupelně podpoří. Jakmile umyjete vanu, sprchový kout či umyvadlo, nezapomeňte je důkladně umýt čistou vodou. Protože i zbytky čistících prostředků mohou být potravou pro plísně.

Jak plíseň zlikvidovat?

Podcenili jste prevenci a plíseň se vám v koupelně objevila? Nezoufejte. Na trhu je naštěstí k dispozici mnoho prostředků sloužících k odstranění plísně. Nejoblíbenější je asi Savo proti plísni. Stačí ho na cca 20 minut nastříkat na postižené místo a prostředek si s houbou poradí.

 

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *