Lino patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. Na trhu existuje velké množství druhů, takže si vybere jak náročný, tak méně náročný zákazník. Položit lino není nikterak náročné a s trochou šikovnosti to doma zvládnete sami. Podívejte se, jak pokládka lina probíhá.

Co budete potřebovat?

Abyste mohli položit ve vašem bytě nové lino, je dobré připravit si několik věcí. Potřebovat budete zejména:

– nůž k oříznutí lina

– lepidlo na lino

– přítlačný válec

– špachtli

– přípravek na finální voskování

Pokládka lina: jak postupovat

Než začnete samotné lino pokládat, je velice důležité věnovat pozornost podlaze. Ta musí být kompletně vyčištěná a zarovnaná. Nikde nesmí být hrboly či nerovnosti, což je v případě panelákových bytů velice časté. Povrch podlahy musí být také dokonale suchý.

Před samotnou pokládkou je vhodné lino nechat několik hodin ve svislé poloze. Díky tomu chytne tvar, přestane se stáčet a bude s ním jednodušší manipulace.

Udržte ideální klima v místnosti

Lino lze pokládat v kterémkoli ročním období, i v kterémkoli počasí. Přesto je ale nutné vědět, že v místnosti nesmí být příliš vlhko. Vyhněte se tedy například sušení prádla v bytě, nebo vaření těsně před pokládkou.

Rovněž myslete na teplotu. Ta by se měla pohybovat okolo 18 – 20 stupňů. V odpoledních hodinách v létě jsou panelákové byty spíše saunou, proto si pokládku naplánujte buď na chladnější dny, nebo na časné ranní hodiny. V zimě před pokládkou lina zbytečně nevětrejte. V případě, že používáte podlahové topení, nechte ho alespoň 24 hodin vypnuté.

Jak lino položit?

Kvalita položení lina se velkou měrou odvíjí od kvality použitého lepidla. Proto na něm rozhodně nešetřete a pokud se neorientujete, nechte si poradit. Nanášení lepidla a následné lepení je popsáno vždy v příbalovém letáku.

K nanášení lepidla velice dobře poslouží špachtle. Díky ní můžete lepidlo rozetřít rovnoměrně. Potírejte jednotlivé pásy a ty ihned pokládejte. Lepidlo rychle zasychá, proto neotálejte. Pozor také na vzduchové bubliny, podobně, jako u lepení tapet, je musíte od středu ke krajům vyhlazovat.

Aby kompletně položené lino bylo opravdu hladké a rovné, přejeďte ho přítlačným válcem.

Položit lino netrvá nikterak dlouho. Záleží samozřejmě na velikosti místnosti a také na tom, zda musíte před pokládkou rovnat třeba stěrkou podlahu. Pokud je ale vše připraveno, zabere vám to tak 1 – 2 hodiny.

Závěrečné voskování

Jakmile je lino položené, můžete se pustit do jeho navoskování. Nejenže bude lépe vypadat, ale vosk také znásobí životnost linolea. Je vhodné voskování opakovat několikrát ročně.

.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *