Otevřeli jste spižírnu a z ní na vás vylétli malí motýlci? Nebo nacházíte proděravěné sáčky od piškotů, těstovin a jiných potravin? V mouce se objevují pavučinky, takže celý sáček pravidelně vyhazujete? To se asi ve vaší domácnosti usídlil potravinový mol. Co to vlastně je za škůdce a jak s ním bojovat?

Kdo je potravinový mol?

Potravinový mol je malý motýlek, který velice často obývá sklepy, spižírny, sklady nebo potravinové skříně. Je asi dvakrát větší než mol šatní a jeho křídla jsou pokryta tmavými skvrnami. (Mol šatní má křídla stříbrná). Potravinový mol (neboli zavíječ moučný) se rychle množí, udává se, že samička za svůj život naklade i 600 vajíček. K vylíhnutí dospělého mola z larev pak stačí asi 100 dní.

Jak se k vám dostane?

Ptáte se, jak je možné, že se zrovna u vás potravinový mol zabydlel? Vždyť máte vždy perfektně uklizeno, nikde žádné otvory, kudy by mohl vlézt? Tenhle nevítaný host se k vám může velice snadno dostat již z obchodu. Přinesete si ho nevědomky v mouce, rýži, těstovinách, čokoládě. V panelácích navíc není výjimkou, že k vám přesídlí od sousedů. Často přežívá ve stoupačkách nebo světlících. Samozřejmě k vám může vlétnout i oknem.

Potravinový mol a jak se ho zbavit?

Likvidace potravinových molů naštěstí není tak složitá, jako boj s jinými škůdci. Záleží však samozřejmě na rozsahu zamoření. V první řadě musíte zlikvidovat všechny napadené potraviny. Tam se larvy množí a jsou hlavně původcem možných zdravotních problémů. Vše odneste rovnou do kontejneru.

Celou spíž kompletně vykliďte a vymyjte octovou vodou. Omeťte všechna hůře dostupná. tmavá, zaprášená místa na trámech, regálech. Kde uvidíte larvy, vysajte je ideálně vysavačem.

Pak spíž vystříkejte nějakým volně prodejným prostředkem proti hmyzu. Než naskládáte potraviny zpět, vše ještě jednou umyjte.

Prevence proti potravinovým molům

Aby potravinoví moli neměli důvod se u vás zabydlet, je nutné dodržovat pravidla prevence. Při koupi nových potravin si vždy důkladně prohlédněte obal, nesmí být nikde sebeméně poškozený.

Veškeré sypké potraviny uchovávejte ve skleněných nebo plastových, dobře uzavíratelných nádobách. Nedělejte si zbytečné zásoby.

Potravinovou skříň a spíž pravidelně uklízejte, zametejte nebo vysávejte zbytky rozsypaných potravin apod. Pokud chcete být důslední, potravinový moli nesnášejí bobkový list. Rozmístěte jej tedy po prostoru a neměli byste mít s tímto broučkem problémy. Podobně funguje také skořice, hřebíček nebo levandule.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *