Plánujete, že konečně zrekonstruujete svou panelákovou kuchyni? Chcete to vzít od podlahy, dát novou dlažbu, vymalovat, koupit si novou linku a spotřebiče? Pak před tím, než se pustíte do nákupů a práce, si udělejte pořádný návrh. Nakreslete si plán, zaneste nové rozvody, rozpočtěte, kolik budete potřebovat dlažby apod. Rekonstrukce kuchyně v paneláku nemusí být oříškem, pokud se na ni dobře připravíte.

Plánujeme

Hodláte-li celou kuchyni zrekonstruovat, sedněte si, a napište si všechny věci, které vám aktuálně nevyhovují. Máte málo místa na pracovní desce? Nesedí vám do ruky úchytky? Vaří se vám špatně při tomto světle? Nelíbí se vám, že musíte do spíže běhat přes celý pokoj? Zapište si každou drobnost a pak zkuste udělat ideální návrh vaší kuchyně.

Před realizací se poraďte s architektem nebo v kuchyňském studiu. Myslete také na rozměry vaší místnosti. Je krásné pořídit si masivní rustikální kuchyňskou linku, ale když se pak v kuchyni budete mít problém i otočit, rázem vaše spokojenost klesne.

Kuchyňské zóny

Každá kuchyně je, ať již úmyslně, či nikoliv, rozdělena do několika zón. Nachází se tu zóna pro přípravu pokrmů, zóna pro vaření, mytí a uskladnění potravin. Při plánování kuchyně je dobré vzít tyto zóny v potaz a přizpůsobit jim rozvržení kuchyňské linky.

Nikdo nebude nadšen z toho, že bude muset nosit umyté ovoce na druhý konec místnosti, aby ho zpracoval. Sice se to zdá naprosto logické, ale věřte, že mnoho lidí tuto skutečnost opomnělo a pak v hotové kuchyni zplakali nad výdělkem.

Úložný prostor

V kuchyni je velice důležité mít dostatek kvalitního úložného prostoru. A také přehledného. Hrnečky, talíře, pánve, poklice, všechny tyto věci by měly mít své místo někde, kde jsou schované, ale zároveň se k nim dobře dostaneme.

Panelákové kuchyně mnohdy nedisponují příliš velkým místem, naopak, často se musíme vtěstnat do úzké „nudle“, takže vyžívejte všech mezer. Do rohů se hodí skříňky s otočným systémem, tak využijete i zdánlivě nevyužitelný prostor. Pokud je kuchyně malá, směřujte úložné prostory do horních skříněk.

Kvalitní podlaha

Také podlahu je vhodné důkladně promyslet. Do kuchyně se hodí dlažba, linoleum, případně korek. V každém případě musí být velmi dobře udržovatelná. Na ušpinění je kuchyň asi nejbohatší, prakticky při každém vaření nám něco spadne na zem. Také je ale důležitá její odolnost, musí snést vylití vody, upadnutí ostrého předmětu a další. Proto na kuchyňské podlahové krytině rozhodně nešetřete.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *