Domácnost čas od času vyžaduje rozličné úpravy či renovace. A na tyto zásahy musíte mít kromě odvahy i vhodnou výbavu. Pokud doma nechcete skladovat celou řadu nástrojů, vyplatí se poohlédnout po multifunkčních zařízeních. Jedním z těch nejpraktičtějších je i šikovný renovátor.

Nabízí široké možnosti využití a zvládnete s ním spoustu úkonů. Provedením se tento přístroj podobá běžné oscilační brusce, má kompaktní rozměry a snadné ovládání.

Renovátor

Na jakém principu funguje a co umí?

O veškerou práci se stará hřídel, která jemně kmitá pracovní hlavou v téměř neznatelném rozsahu do 2 mm a v malém úhlu 2,5–3,5 stupně. Kmitání se dále přenáší na vyměnitelný nástavec. Ten zajišťuje kontakt s opracovávaným materiálem.

Multifunkční nářadí v podobě renovátoru umí díky uvedenému mechanismu řezat, brousit, škrábat či frézovat. Skvěle se osvědčí především při drobnější a detailní práci, a to i na špatně dostupných místech.

Obdobně velké uplatnění nachází i v otázce materiálů. Poradí si se dřevem, plastem i kovem, dokonce i s keramikou. Záleží na výkonu, typu zakončení a příslušenství.

Tipy na konkrétní činnosti

S renovátorem se s klidem můžete pustit například do:

 • výměny obkladů v koupelně,
 • renovace dřevěných oken,
 • pokládky podlahy,
 • odstraňování starých tapet či lepidla,
 • řezání koberce,
 • leštění karoserie či světel vozu,
 • …a spousty dalších.

Elektrické nebo aku provedení

Renovátory můžeme rozlišit podle toho, zda pro provoz vyžadují dosah elektřiny, nebo nikoliv. Při výběru ideálního typu právě pro vaše potřeby dbejte především na to, kde všude plánujete s přístrojem pracovat. Bezkabelové provedení bez problémů využijete i tam, kde není zásuvka, ale počítejte s nutnosti dobíjet baterii a také o trochu slabším motorem.

Renovátor Bosch

Na co byste se měli zaměřit při výběru? Dbejte především na:

 • Výkon – na občasné nenáročné práce si vystačíte s hodnotou okolo 200–300 W.
 • Počet kmitů – na nepravidelné a hobby úkony postačí rozpětí 10 000–20 000.
 • Hmotnost – s příliš těžkým přístrojem se obtížně manipuluje, což se může promítnout i do kvality výsledku.
 • Ergonomii – nevytvarovaná rukojeť nebo nedokonalá ochrana proti vibracím může ohrozit pevnost úchopu a celkový komfort.

V neposlední řadě zvažte i možnosti příslušenství. Čím více nástavců a rozšiřujících prvků najdete v základním balení, tím lépe. Případné budoucí dokoupení je zpravidla zbytečně drahé.

Tip na renovátor s vynikajícím poměrem cena/výkon

Říkáte si, jak se v široké nabídce modelů vyznat a pro který se nakonec rozhodnout? Trochu vám vybírání ulehčíme. Porovnali jsme za vás parametry oblíbených renovátorů a jako vítěz vyšel z našeho malého srovnání  BOSCH PMF 250 CES Set multifunkční nářadí.

Jde o univerzální nástroj s dostatečným výkonem, který bez problémů obstará řezání, broušení či škrábání. Kromě samotného přístroje je součástí sady i bohaté příslušenství, např. pilový list, rašple na maltu či brusná deska.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *