Naplánovali jste si, že na jaře kompletně vymalujete svůj byt? Těšíte se na nové barvičky, už plánujete, jak nakoupíte doplňky v odpovídajících odstínech? Nebo jste si právě koupili starší panelákový byt, udělali nezbytné opravy a chcete se pustit do zdí? Pak se může stát, že před samotným malováním budete muset přistoupit ke škrábání malby. Jak na to?

Kdy škrábat malbu?

Je velmi důležité si rozmyslet, zda opravdu potřebujete odstranit starou malbu. V případě škrábání malby vybírejte nátěr, který bude dobře vsakovat vodu.

Pokud je na omítce málo vrstev, je odstraňování malby náročnější, než v opačném případě. Slabší vrstvy nátěru proto odstraňujte, jen pokud se chystáte štukovat, stěrkovat nebo tapetovat.

U více vrstev na omítce se může stát, že se začne nátěr místy odlupovat a celkový vzhled místnosti pak bude velmi nehezký. Tam pak je škrábání malby na místě.

Počáteční přípravy

Než vůbec začnete se samotnými pracemi, zajistěte si pár malířských pomocníků. Jestliže máte v místnosti nábytek, musíte ho vystěhovat někam jinam. Pokud se ho však rozhodnete ponechat, přesuňte ho alespoň doprostřed místnosti, ať vám nepřekáží. Pevný a kvalitní nábytek, který je přimontovaný napevno, můžete použít i jako jakési schůdky. Lépe dosáhnete ke stropu, aniž byste potřebovali štafle.

Nábytek i podlahy zakryjte igelitovou fólií. Aby nevznikaly velké vzduchové bubliny, igelit přilepte papírovou oblepovací páskou. Páska má světle žlutou barvu a je k sehnání v každé prodejně barev a laků. Na podlahu je nejvhodnější použít dvě vrstvy igelitového přikrytí. Na igelit na podlaze raději dejte ještě jednu vrstvu, tvořenou z papírových kartónů nebo staré látkoviny (prostěradla, povlečení, atd.). Pokud to neuděláte, čeká vás kluzko pod nohami a předlouhé uklízení.

Škrábání malby – a jdeme na to

Starou omítku je potřeba dokonale namočit. Začínejte namáčet od zdola nahoru, až se dostanete ke stropu. K namáčení je dobré mít po ruce velký fasádní malířský váleček s prodlužovací teleskopickou tyčí. Odpadávají vám starosti se štaflemi. Váleček namáčejte do horké vody a kutálejte tak, aby z něj nestříkala voda. Nejprve přes stěny, než se dostanete ke stropu, bude váleček sušší. Nehrozí vám sprška nečisté vody na hlavu.

Nikdy nevětrejte, aby v místnosti byla co nejvyšší vlhkost. Pro snadnější škrábání omítky a nižší pravděpodobnost poničení štuku je nutné řádně všechny stěny – včetně stropu – namočit, aby nasály co nejvíce vody.

Jakou použít škrabku

Na samotné škrábání můžete použít buď obyčejnou malířskou škrabku, nebo patentní škrabku, s výměnnou planžetou. Držte škrabku pod malým úhlem vůči stěně. Začíná se vždy od stropu, pak teprve přejděte na stěny. Snažte se seškrábat všechnu starou malbu, a v případě potřeby znovu omítku namočte.

Nakonec oškrábané zdi přečistěte kulatou štětkou nebo hrubým zednickým filcem, namočeným v horké vodě. Tím odstraníte případné zbytkové nečistoty. Rozmývejte pouze kroužením do ztracena, dokud nebude omítka čistá a hladká. Nezapomeňte často měnit vodu.

Až bude doškrábáno a očištěno, odložte veškeré náčiní a bedlivým okem zkontrolujte, zda po zaschnutí bude omítka vypadat jednobarevně.

Úklid po škrábání malby

Neuklízejte, dokud nebude oškrábaná malba zaschlá. Rozpatlanou pastu, jež se vytvořila smícháním malby s vodou, jen velmi těžko budete uklízet. Nameťte co nejvíce tohoto nepořádku ze země, a pak odstraňte kartony (látkovinu). Poté smotejte první vrstvu igelitové fólie. Zamotáte tak do ní veškerý zbytek malby. Spodní igelit pak můžete použít pro další práce.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *