Zaléváte doma vaše květiny a zdá se vám, že tu něco nehraje? Zažloutlé skvrny na listech, nezdravý vzhled, rostlina jakoby lepí, má v listech dírky a podobně? Pak vaše pokojové rostliny pravděpodobně napadl nějaký nevítaný host. S jakými škůdci pokojových rostlin se můžete setkat? A jak se jim bránit? Přinášíme seznam pěti nejčastějších květinových parazitů.

1. Mšice

Tento malý (1-3mm) zelený, černý nebo žlutý hmyz se velice rychle rozmnožuje a navíc přenáší virové onemocnění rostlin. Mšicí je jen u nás více než 800 druhů. Mají měkké tělo, některé druhy jsou okřídlené.

Květinu mšice oslabí sáním tekutin. Pokojovou rostlinu napadenou mšicemi poznáte podle deformovaných a lepkavých listů. Pomáhá pravidelný postřik insektidicem. Při malém napadení lze mšice odstranit ručně.

2. Molice skleníková

Molice skleníková pochází z Jižní Ameriky. Ačkoli tento škůdce byl zvyklí na jiné teplotní podmínky, rychle se aklimatizoval a v našich domácnostech ho najdete často. Okřídlený, asi 1-2 mm dlouhý, bílý hmyz žije na výhoncích a spodní straně listů.

Molice rostlinu vysává. Tak pak ztrácí barvu a hyne. Tohoto škůdce najdete nejen na pokojových rostlinách, ale také na zelenině, pěstované ve foliovnících. Pomoci v boji s molicemi může pravidelné sprchování květin a postřik. Ten je nutné aplikovat několikrát, protože zničí pouze již vylíhnutý hmyz, nikoli vajíčka.

3. Svilušky

Vidíte na květinách žluté skvrny? Jsou listy potažené pavučinkou? Pak se květina pravděpodobně potýká se sviluškami. To jsou malincí, žlutí, červení nebo zelení roztoči. Pokojovou rostlinu napadnou na spodní straně listů. Poškozené listy hnědnou a upadají.

Svilušky milují teplé a suché prostředí, kde se velmi rychle množí. Proto jim lze předejít tak, že budete rostliny často rosit a udržovat ve vlhku.

4. Třásněnky

Další z častých škůdců pokojových rostlin jsou třásněnky. Tyto mušky jsou asi 2 mm dlouhé, tenké a na křídlech mají maličké třásně. Najdete je nejčastěji na květech nebo uvnitř poupat. Jen v Čechách jich žije přes 200 druhů.

Rostlinu napadenou třásněnkou poznáte podle stříbřitých skvrn na listech či květech. Květy osychají, plody opadávají, květiny jsou deformované. Proti třásněnce existuje prevence v podobně každodenního rosení. Boj s tímto škůdcem je ale náročný, protože dospělí jedinci přezimují v půdě a jsou schopni odolat i pesticidům.

5. Červci

Červci jsou hodně nebezpeční škůdci. Najdete je totiž na různých částech pokojových rostlin. Pohybují se na kořenech, listech i květech. Jedná se asi o 5 mm dlouhý hmyz, který vylučuje bělavá vosková vlákna.

Poradit si s těmito škůdci je poměrně složité. Vůči běžným insekticidům jsou poměrně odolné. Často je nutné postiženou rostlinu zlikvidovat. Pokud květinu napadli červci, musíte důkladně vydesinfikovat okolí rostliny – květináče, police, nábytek.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *