Hluk v paneláku dokáže velmi znepříjemnit život, obzvlášť pokud nebydlíte pouze v pronájmu, ale byt je váš vlastní. Soused vás může „terorizovat“ různými způsoby a bohužel vytrvale štěkající pes je jedním z nich.

U štěňat je běžné, že pár dní dělají hluk, než se naučí být sama doma, když je jejich páníček v práci. Bohužel mnoho majitelů není schopných svého psa naučit poslušnosti a ten tak štěká téměř neustále, a to i v dospělosti. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak na štěkajícího psa v paneláku vyzrát a také poradíme, jak se proti sousedovi bránit.

V paneláku je vše slyšet

štěkající pes v panelákuJelikož panelové byty mají tenké stěny, je v nich slyšet hluk nejen ze sousedního bytu, ale i z těch dalších. Pokud tam tedy začne kňučet, výt nebo štěkat pes, pravděpodobně ho uslyšíte, i když je váš byt vzdálen i několik desítek metrů. Pokud navíc začne kňučet více psů, tak se hluk bude rozléhat velice snadno po celém domě.

Nepořizujte si psa, pokud nemáte čas se mu věnovat

Pes je sice krásný domácí mazlíček, vyžaduje ale dostatek času. Dokáže se naučit být v klidu během doby, kdy jste v práci, je to však složité. Jen málokterý pes vydrží bez problémů sám déle než 8 hodin. Ideální je, pokud máte práci, kdy částečně pracujete z domu nebo jste schopni jednou za 4 hodiny přijít psa navštívit, případně mu zajistíte nějaké hlídání.

Když bude váš pes celý den doma sám, pečlivě zvažte, zda ho vůbec pořizovat a nedat raději přednost méně náročnému domácímu mazlíčkovi. Obzvlášť pak v bytovém domě může být právě váš pes zdrojem velkých problémů a zbytečné nevraživosti mezi sousedy.

Co dělat, když pes štěká v sousedním bytě

Pokud se jedná o sousedova psa, který usilovně celý den štěká, není nic jednoduššího než si promluvit s majitelem. Možná se budete divit, ale upozornění často pomůže, jelikož majitel vůbec nemusí tušit, že jeho pes dělá takové problémy – obzvlášť pokud je klidný, když je s ním doma.

Mnoho majitelů si na tento impuls domluví hlídání nebo v nejhorším případě přestěhuje psa například k rodičům, který mají rodinný domek na venkově a prostředí je v něm tak celkově pro psa příznivější. Někteří lidé jsou také schopni přizpůsobit si práci, aby se svým psem mohli trávit více času.

 Kontaktujte policii nebo městský úřad

Jestliže majitel vaše námitky ale ignoruje, pak přichází v úvahu telefonát na policii nebo na městský úřad. Kontaktovat můžete také hygieniky nebo veterinární správu. Tyto instituce by měly problém vhodně vyřešit za vás, byť v některých oblastech to jistě bude na dlouho.

Jakmile pracovníci z úřadu dorazí, měli by vše u majitele zdokumentovat. Nicméně je těžké nechat psa přestěhovat, jelikož dle zákona se stále jedná o věc a u jeho majitele se musí prokázat, že psa opravdu nezvládá. Rozhodně ale stížnost podejte, pokud se totiž sejde stížností více, budou jistě mít pro úřady větší váhu. Bohužel i tak počítejte s týdenními až měsíčními lhůtami, než se začne cokoliv řešit.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *