V každé domácnosti se může sem tam vyskytnou nějaký nežádoucí hmyz či škůdce. Často se jedná o moly šatní či potravinové, různé mravence, ryběnky. Domácí mazlíčci byt dokážou také zablešit. Asi největším strašákem většiny domácností jsou ale štěnice. Podívejte se, proč se jich lidé tak obávají a když už je doma a objevíte, jak se jich zbavit.

Co je vlastně zač štěnice domácí

Štěnice domácí patří mezi ploštice. Jedná se o hmyz, který je aktivní v noci, přes den je tudíž neuvidíte. To budou zalezlé nejspíš mezi matracemi nebo v čalounění postele či gauče. Dospělé štěnice domácí jsou velké od 1 – 7 mm a mají červenohnědé velmi ploché tělo. Živí se krví, nejen lidskou, ale i zvířecí. Hladovět ale dokážou až několik měsíců.

Štěnice se velice rychle množí a tvoří pak kolonie. Byt můžete mít bez problémů zamořen od jedné jediné samičky. Ta během jednoho dne dokáže naklást i 10 vajíček. To, kde se nachází kolonie štěnic, můžete pozorovat podle bílých vajíček nebo černého trusu.

Jak se k vám štěnice domácí dostane?

Léta se traduje mýtus, že štěnice žijí pouze v domácnostech, kde to s hygienou není zrovna nejlepší. A že když pečlivě uklízíte a nestýkáte se s lidmi z chudších vrstev nebo sociálně vyloučených lokalit, nemůžete si štěnici donést. Omyl. Štěnice domácí si rozhodně nevybírá, jestli se usídlí v luxusně čistém domě, nebo v polorozbořené chatě.

Nejčastěji si štěnici můžete přivézt ze zahraničních cest. Stačí, když jedna samička vleze do kufru a problém je na světě. Domů se vám mohou dostat i ve starém nábytku nebo suvenýru z ciziny. Vlézt k vám může i od sousedů, nebo ji může přinést návštěva.

Co způsobuje štěnice?

Protože štěnice žije z vaší krve, budete se ráno budit s nepříjemnými svědivými puchýřky. Mohou vypadat jako štípance od komárů. Pokud máte domácí mazlíčky, budou pravděpodobně trápit i je. Mnohdy si můžete myslet, že vás postihla nějaká alergie nebo vyrážka, protože puchýřky než stihnou zmizet, objeví se další. Alespoň malou úlevou vám může být to, že by štěnice domácí neměly přenášet žádné nepříjemné choroby.

Štěnice domácí a jak se jich zbavit?

Zjistili jste, že doma máte nevítaného návštěvníka? Chcete zajet do drogerie a koupit nějaký postřik, který vás štěnic zbaví? Tady nastává velký zádrhel. Štěnic se lidé neobávají proto, že by byly nebezpečné zdraví, ale proto, že se jich velice těžko zbavuje. Tento odolný hmyz nereaguje prakticky na žádné dostupné prostředky.

Nepomůže vám ani důkladný úklid nebo zlikvidování postele či matrací. Jediným řešením je povolat speciální deratizační firmu. I tak se ale musíte připravit na to, že celý zásah proti štěnicím bude nutné opakovat. Počítejte s tím, že bude nutné takto vyčistit i okolní byty.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *