Čeká vás pokládka nové plovoucí podlahy? Nebo jste si vybrali jako podlahovou krytinu moderní lino, marmoleum či korek? Ať už budete na podlahu dávat cokoli, jednoho si musíte být vědomi. A to, že podlaha pod krytinou musí být naprosto rovná. A co si budeme povídat, v paneláku tomu tak rozhodně vždycky nebývá. Také máte podobný problém? Pak přichází na řadu stěrkování podlahy. Jak na to?

Proč provádět stěrkování podlahy

Za novou podlahovou krytinu utratíte poměrně dost peněz. Proto je pochopitelné, že očekáváte co nejdelší životnost. A nejen to. Při koupi podlahové krytiny jste také jistě vzali v potaz pronikání kročejového hluku, pohodlnou a bezpečnou chůzi a pochopitelně také vzhled.

Jenže pokud beton pod novou krytinou nebude rovný, můžete si pořídit sebekvalitnější laminátovou podlahu, a stejně výsledek nebude to pravé ořechové. A když ne hned, poznáte to za pár let, až se podlaha začne kroutit, propadat apod. Stěrkování podlahy tedy zajistí co nejdelší životnost a kvalitu.

Co budeme potřebovat?

Ke stěrkování podlahy budete potřebovat:

– penetrační nátěr

– stěrkovací hmotu

– hmotu na vyplnění spár

– vrtačku s míchacím nástavcem

– nůž, šroubovák na sundání lišt

– kbelík na rozmíchání stěrky

Příprava podkladu

Než se pustíte do rovnání podlahy, je nutné podklad posoudit a připravit. Ten musí být suchý, odmaštěný a bez trhlin. Důležitá je také čistota – nesmí tu být přítomny zbytky lepidel, původní krytiny, nesmí tu být prach, zvířecí chlupy a jakékoli jiné nečistoty. Beton buď zameťte nebo vysajte. Také odstraňte všechny lišty. Stěrkovat se bude tak, aby maximální odchylka byla +-2 mm na délku 2 m.

Proč opravit trhliny v podlaze

Ve starých panelových bytech není nic vzácného narazit v betonové podlaze na trhliny. S nimi ale stěrkování není možné, proto je nutné se jich zbavit. V opačném případě by nejenže nivelační hmota stále zalézala do spár, ale také je vysoká pravděpodobnost toho, že nová stěrka by rovněž rychle popraskala. Opravu doporučujeme nechat na odbornících.

Stěrkování podlahy: jak na to?

V první řadě musíme podlahu napenetrovat. Penetrace slouží k zajištění lepší přilnavosti stěrky k podkladu, zabraňuje pronikání vlhkosti a zpevňuje jej. Provádí se pomocí válečku nebo štětce. Schnutí je individuální dle nátěru – od 60 minut do 12 hodin. Po zaschnutí přichází a řadu samotné srovnání povrchu.

Změříme podlahu a podle toho vypočteme potřebné množství stěrky. Stěrku namícháme přesně podle návodu k použití. Samonivelační stěrka si své vlastnosti zachovává cca 20 minut, je tedy nutné postupovat velice rychle. Míchacím nástavcem na vrtačce ji rozmícháme a necháme odstát. Následně stěrku rozlijeme na podklad. Zubové hladítko pomůže dorovnat do požadované tloušťky, a odvzdušníme ježkovým válečkem. Necháme vyschnout, obvykle 24 hodin a poté můžeme pokládat krytinu.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *