Pokud jste si pořídili byt v panelovém domě, chcete ho přizpůsobit svým specifickým představám a uvažujete proto nad výměnou vchodových či interiérových dveří? Dveře mohou být poškozené, jejich design už nemusí být atraktivní nebo je lze měnit i z bezpečnostních důvodů. Pozor si dejte především na výměnu vchodových dveří v paneláku.

Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, s nimiž dveře snadno a pohodlně vyměníte, aniž byste museli cokoliv bourat. Jestliže se bourání nebojíte, můžete vyměnit kromě dveří i zárubně a otvor pro dveře si třeba nechat i zvětšit, pokud se vám zdají příliš malé.

Výměna vchodových dveří v paneláku

výměna dveří v panelákuVchodové dveře jsou důležité u každého bydlení, jelikož představují první kontakt s příbytkem. Plní mnoho úkolů a mají i nezanedbatelnou bezpečnostní roli. U vchodových dveří je dobré kromě samotných dveří vyměnit hned i zárubně.

Můžete zvolit dveře s kovovým nebo se dřevěným jádrem. Jestliže se rozhodnete pro jádro kovové, dočkáte se šesti až sedmi aktivních bezpečnostních čepů a právě pro ně se řadí tyto dveře k těm oblíbenějším. Neplatí však, že čím více čepů, tím jsou dveře bezpečnější. O jejich bezpečnosti totiž lépe rozhoduje certifikace od nezávislé zkušebny. Vyplatí se tedy vybírat pouze z nabídky dveří od prověřených výrobců.

Je nutné měnit i zárubně dveří?

Ačkoliv je možné ve zdi ponechat zárubně od původních dveří, tak odborníci většinou doporučují jejich výměnu. Obzvlášť pokud jsou měněné dveře v panelovém domě původní, dá se předpokládat, že použité zárubně nebudou příliš kvalitní a rozhodně nesplní ty nejnáročnější bezpečnostní požadavky.

Je nezbytné, aby zárubeň byla vyrobená ze silného plechu a vyztužená. Díky vyšší tuhosti je zaručeno bezproblémové zavírání a otevírání dveří, a to za všech okolností.

Jak sladit vchodové dveře s dalším vybavením

Dveře v paneláku by samozřejmě měly svým stylem a barvou co nejvíce ladit s podlahou, s barvou stěn a s veškerým nábytkem (především pak s nábytkem na chodbě, který je při vstupu do bytu ihned vidět). Zbytečně však nevyhledávejte příliš atraktivní a luxusní povrchy, které budou jenom poutat pozornost kolemjdoucích – takové dveře se hodí spíše jako dveře interiérové. Vchodové volte univerzální v odstínu, který se vám zamlouvá.

Výměna dveří v praxi

Jestliže jste dostatečně zruční, zvládnete si vchodové či interiérové dveře vyměnit sami. Když si ale nejste jisti, obraťte se na zkušené řemeslníky. Před koupí dveří si vše důkladně přeměřte, abyste nezvolili špatný rozměr.

Nejprve budete muset vybourat stavební otvor, pak sestavit zárubně a usadit je na rovnou podlahu. Kromě samotným dveřím je nutné věnovat pozornost také montáži kování, kde máte možnost si sami z bezpečnostních důvodů vybrat vložku do zámku. Až po usazení dveří na místo přichází čas na vymalování ve dveřním prostoru a na další drobné úpravy.

Obdobně jako při výměně vchodových dveří postupujeme při výměně interiérových dveří.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *