Výměna radiátoru v kterémkoliv bytě je tvrdý oříšek, který většinou nezvládnete bez pomoci profesionálního technika. Jestliže se rozhodnete pro včasnou výměnu tehdy, když je opravdu potřeba a nebudete tak s ní zbytečně dlouho čekat, může vám ušetřit peníze a také přinést vyšší výhřevnost.

Byty v panelových domech sice nejsou většinou studené, dochází v nich však k velkým ztrátám tepla například prostřednictvím oken a také tehdy, když nejsou zateplené. Do výměny topení se vyplatí investovat ve starších i v novějších panelových bytech, a to i když danou místnost nepoužíváte. Pokud v ní totiž nebudete topit, mohou se vám na zdech objevit plísně, kterých se zbavuje velmi těžko.

Jaký radiátor si vybrat

výměna topení v panelákuRadiátory se dnes vyrábějí v celé škále typů. Ideální jsou deskové radiátory, které nezabírají příliš mnoho prostoru a topí srovnatelně jako starší radiátory z litiny. Velmi důležité je si dát při výběru nového radiátoru pozor na to, aby šel pohodlně napojit na stávající rozvody, pokud ty právě teď neplánujete měnit.

Dále je nutné zvolit vhodnou velikost radiátoru a s tím vám může údaj zvaný tepelná ztráta místnosti. Ten byste měli samozřejmě znát. Pokud si s ním nevíte rady, tak by měli být schopni poradit profesionální topenáři, kteří při stanovení těchto hodnot nejčastěji vycházejí z tabulek.

Kam umístit radiátor

Radiátory se nejčastěji umísťují pod okna, jelikož tam ničemu nepřekáží. Pokud měníte původní článkový radiátor z litiny za novější deskový, tak je potřeba ještě vhodně upravit zeď. Nový radiátor je většinou menší a je tedy vhodné odstranit háky ze zdi a případné díry po nich zasádrovat. Pokud byl radiátor na daném místě po delší dobu, tak je často vhodné pod ním i vymalovat stěnu (totéž platí i tehdy, když je stěna, na které je radiátor umístěný jiná než bílá).

Výměna radiátoru vám přinese finanční úsporu

Ať už ve svém bytě topíte jakýmkoliv zdrojem energie, tak s novým radiátorem můžete výrazně ušetřit a to i tisíce korun ročně. Starší radiátory, v nichž jsou usazené kaly, už často špatně topí. Náklady na vytápění místností v takovém případě vzrůstají a výhřevnost klesá. Lidé to pak často svádějí na zdroj, kterým se vytápění. Mnohdy je ale opak pravdou a na vině jsou ony radiátory.

Velký rozdíl pocítíte také tehdy, pokud s výměnou radiátoru současně provedete také zateplení budovy nebo výměnu oken. V takovém případě se tepelná ztráta bytu výrazně sníží a bydlení je tak podobně komfortní jako v novostavbě.

Vhodné pak je, když je radiátor vybavený termoregulační hlavicí a vy si snadno můžete nastavit teplotu, kdy topení místnost vyhřeje a vy zároveň nebudete muset zbytečně větrat. Samotná výměna topení je poměrně rychlou záležitostí. Koupě radiátoru a sehnání vhodných řemeslníků ale často zabere i několik dní, proto práci rozhodně nenechávejte na poslední chvíli.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *