Vyndali jste z pračky čerstvě vyprané prádlo, ale jeho vůně vám přijde taková zvláštní? Vlastně, žádná příjemná vůně se neline. A po uschnutí prádla se to ještě zhorší. Jdete prozkoumat pračku a z útrob se na vás vyhrne zápach zatuchliny? Zápach z pračky je častým problémem, se kterým se v domácnosti můžete setkat. Co ho může způsobovat a jak vyčistit pračku?

Zápach z pračky – proč vzniká?

Když vám začne zapáchat pračka, může to mít mnoho důvodů. Které jsou ty nejčastější?

Nízké teploty

Jedním z nejčastějších bývá dlouhodobé praní při nízkých teplotách. Praní na 30 stupňů je jistě energeticky méně náročné. Při těchto a nižších teplotách ale zůstávají v pračce usazeny zbytky prášků, gelů či aviváží. Proto alespoň jednou za čas pusťte pračku na 60 nebo 90, ať se důkladně vyčistí.

Nezavírejte pračku

Dalším z důvodů, proč může vzniknout zápach z pračky, je to, když ji po praní zavíráte. Je pochopitelné, že například pračku s horním plněním pak používáte jako odkládací plochu, ale je potřeba nechat buben a gumy po vyprání důkladně vyschnout.

Jak vyčistit pračku?

Aby vám pračka sloužila dlouhá léta, je potřeba se o ni pečlivě starat. A pravidelné čištění jednotlivých jejích částí by mělo být naprosto samozřejmé. Když pračka začne zapáchat, obvykle již bývá pozdě. Co všechno tedy v pračce čistit a jak?

Filtr

Čistění filtru by se mělo provádět alespoň dvakrát, lépe třikrát ročně. Ostatně i výrobci praček tento interval doporučují. Záleží samozřejmě na tom, jak silně znečištěné prádlo perete. Lidé pracující nebo se vůbec pohybující v zemědělství, stavebnictví nebo jakémkoli odvětví, ke kterému prostě patří hrubé nečistoty, by měli filtr čistit i jednou za dva – tři měsíce.

Guma

I těsnící guma může být zdrojem zápachu. Protože je neustále vlhká, snadno v ní přežívají a množí se bakterie a plísně. Po každém praní tedy gumu důkladně vysušte. Alespoň párkrát do roka ji navíc ošetřete desinfekčním prostředkem.

Na buben platí ocet

Jestliže pračka zapáchá, prádlo je zatuchlé, problém bude nejspíše v bubnu. K tomu můžeme mít poměrně jednoduchou radu. Do pračky (přímo do bubnu) nalijte klasický ocet a nechte vyprat na 90 stupňů. Někdo lije ocet jen do zásobníku pro aviváž. Také to funguje.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *