Koupili jste si nové bydlení a čeká vás stěhování? Těšíte se do svého a přemýšlíte, na které úřady zajít a co vyřídit? Jedním z úkonů, který vás pravděpodobně nemine, bude změna trvalého bydliště. Postup, jak na to, abyste tím nestrávili víc času, než je nutné, si můžete přečíst v tomto článku.

Kde začít?

Ohlásit změnu trvalého bydliště je nutné buď na obecním úřadě nebo úřadech jednotlivých městských obvodů. Zabývat by se tímto úkonem měl odbor evidence obyvatel nebo evidence trvalého pobytu aj.

Co s sebou?

S sebou budete potřebovat současný občanský průkaz a doklad, prokazující nárok na změnu bydliště. Tím může být kupní smlouva, výpis z katastru nemovitostí, nebo v případě pronájmu nájemní smlouva. Zároveň musíte mít vyplněn tiskopis Přihlášení k trvalému pobytu. Za tento úkon zaplatíte správní poplatek 50 korun. Na tomto úřadě vám také vydají potvrzení o změně trvalého pobytu (prozatimní doklad) a ustřihnou roh občanského dokladu.

Výměna občanského průkazu

Jakmile nahlásíte na úřadě změnu trvalého pobytu, musíte zažádat o nový občanský průkaz. To je nutné učinit do 15 dnů od ohlášení změny bydliště. Budete potřebovat starý občanský průkaz, potvrzení o změně trvalého pobytu.

Protože se dnes již vydávají (mimo některých případů) občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, i fotografii vám zřídí přímo na přepážce úřadu. Na vydání nového občanského průkazu si počkáte maximálně 30 dní. Vyzvednout si ho pak musíte osobně.

Nezapomeňte na řidičský průkaz

Žádostí o novou občanku ale celý proces nekončí. Pokud vlastníte řidičský průkaz, budete muset zajít nahlásit nové trvalé bydliště také tam, kde se vydávají. Tedy v případě, že se stěhujete mimo město. Pokud například měníte adresu pouze v rámci Českých Budějovic, hlásit to nemusíte.

O nový řidičák musíte požádat dokonce do 5 dnů od doby, co jste změnu pobytu nahlásili. S sebou vezměte aktuální občanku s potvrzením o změně, pasovou fotografii a obrňte se trpělivostí. Správní poplatek je stejně jako při výměně občanského průkazu 50 korun.

A kam dál?

To, že jste se přestěhovali a vaše trvalá adresa je jiná, musíte ohlásit postupně i dalším institucím. Jedná se zejména o:

– zaměstnavatele

– všechny lékaře vaše i vašich dětí

– banky

– pojišťovny

– zdravotní pojišťovnu

– poskytovatele internetu

– mobilní operátory

– školy, školky, jesle

– plynárnám

– dodavatelům energie

– poště

– úřadu práce, pokud jste nezaměstnaný

– podnikatelé OSSZ, finančnímu úřadu, živnostenskému úřadu

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *